עמוד הבית > בלוג > רוצים לתת כסף לילד? שקלו הסכם ממון או הסכם הלוואה
לד אביבים 20.01.19

רוצים לתת כסף לילד? שקלו הסכם ממון או הסכם הלוואה

נשמח לדירוג

במצב הכלכלי בו אנו חיים היום, ובפרט על רקע המחירים הגבוהים בשוק הדיור, קשה מאוד לזוג צעיר לגייס די הון עצמי על מנת לרכוש לעצמו דירה. רבים נאלצים לפנות לגורמים שונים על מנת לחפש מקורות מימון נוספים, בין אם אלה גופים חוץ בנקאיים שמציעים הלוואות בתנאים אטרקטיביים למטרות משכנתה או קרובי משפחה.

הורים רבים עושים כל מה שהם יכולים על מנת לעזור לילדיהם לגייס את המימון הנדרש. אם יש להם את ההון הנדרש על מנת לממן את הדירה עבור ילדיהם, מה טוב; אבל אם להורים אין סכומי כסף מספיקים, יש שלוקחים על עצמם את בקשת ההלוואה מן הגופים החוץ בנקאיים, במקום ילדיהם. כלומר, לוקחת את ההלוואה בעצמם ומעבירים את הכסף לילדים, מתוך ציפייה לקבל בעתיד את סכום ההלוואה בכדי להחזירו לגוף שנתן להם אותה.

במקרה של גירושין: הסכם ממון

חשוב להבהיר כי בעיני החוק, במקרה שבו אין הסכם כתוב ובו תנאים מפורשים, העברת סכום כסף בין אנשים שאין ביניהם קרבה משפחתית בדרך כלל נחשבת כהלוואה שיש להחזירה; בעוד העברת אותו סכום בין אנשים שיש ביניהם קרבה משפחתית – כמו הורים לילדיהם – בדרך כלל נחשבת כמתנה שאין צורך להחזירה.

זו הסיבה בעטיה הורים רבים שמוכנים לתת הלוואה לילדיהם מתנים זאת בעריכת הסכם ממון בין בני הזוג שלהם ניתנה ההלוואה. כלומר מחייבים אותם לשכור עורך דין הסכם ממון שיסייע להם בניסוח מסמך משפטי מחייב אשר יסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה וסיום מערכת היחסים הזוגית.

בעת עריכת הסכם ממון עורך דין מנוסה ומיומן ישכיל לשלב בו בין היתר גם את נושא ההלוואה שניתנה על ידי ההורים לילדם. הנושא עשוי להישמע מסובך עבור מי שאינו מתמצא בתחום המשפטי, אולם למעשה מדובר בפרוצדורה נפוצה למדי. גם עורך דין הסכם ממון בתל אביב וגם עורך דין בכל עיר אחרת בארץ יוכלו לוודא שההסכם בין בני הזוג יבהיר כי קיימת הלוואה שיש להחזיר להורים של מי מבני הזוג, והדירה שנרכשה בעזרת כספי ההלוואה שניתנו על ידי ההורים היא בבעלותו הבלעדית של הילד שההלוואה ניתנה לו.

אפשרות נוספת: הסכם הלוואה

על מנת שההורים יחושו מוגנים כי ההלוואה שנתנו לילדם אכן תושב להם ולא תיחשב כמתנה, באפשרותם גם לפנות לעורך דין שיערוך עבורם הסכם הלוואה: הסכם זה יכלול פרטים אודות סכום ההלוואה, מועד ההחזרה, תנאי ההחזר, מגבלות אם קיימות וכן הלאה. כדאי גם לוודא שההסכם יכלול סעיף שיבטיח כי הדירה לא תימכר מבלי שההורים נתנו הסכמתם לכך.

בשורה התחתונה: הורים שמעוניינים לתת הלוואה לילדם למטרת רכישת דירה עם בת זוגו, ואשר מעוניינים לקבל את כספם בחזרה ביום מן הימים (למשל אם הם עצמם לקחו הלוואה לשם כך) – מוטב כי יקחו בחשבון את האפשרויות של עריכת הסכם משפטי עם ילדם.