google.com, pub-1504192386294985, DIRECT, f08c47fec0942fa0
עמוד הבית בלוג בעיות תזרים בעסקים
בעיות תזרים בעסקים
שתף
26 דצמ 2017

הסביבה העסקית שבה אנחנו פועלים משפיעה באופן מהותי על הצלחת העסק שלנו בכלל ועל תזרים המזומנים שלנו בפרט. העסק שלנו צריך מצד אחד להתקיים בתוך הסביבה הזו ולהצליח בה, ומצד שני עליו להתאים לסביבה, לאופן הפעולה שלה ולהשפעות שלה על קיימות העסק.

שלושת הסיבות העיקריות לבעיות תזרים בעסק

אחת הבעיות העיקריות, אם לא העיקרית והנפוצה ביותר, שגורמת לעסקים להיקלע לקשיים ואף לקריסה מוחלטת, היא בעיית תזרים מזומנים. תיאוריית האבולוציה של דרווין, שאותה כל כך אוהבים לצטט, לא קובעת שהחזק ביותר שורד אלא שהמתאים ביותר לסביבתו הוא זה ששורד. הדבר נכון מאוד גם לעולם העסקים.

ישנן סיבות רבות שגורמות לבעיה אך בשורות הבאות נמנה רק שלוש בעיות עיקריות שבאמצעות ייעוץ עסקי והתנהלות עסקית נכונים ניתן להתאים את ההתנהלות ולהתגבר עליהם.

הבטחות במקום תשלומים

מאפיין חשוב של הסביבה העסקית הישראלית הוא מוסר תשלומים בעייתי, אם לומר זאת בעדינות. אין מדובר רק בלקוחות שלא משלמים – אולי כי גם להם יש בעיות של תזרים מזומנים – אלא גם בהרבה לקוחות שמשלמים, אבל באיחור. שיטת ה"שוטף-פלוס-מי-יודע-כמה" מקשה מאוד על התנהלות עסקית מסודרת ועל תכנון ארוך טווח. כאשר ממתינים לכסף שלקוח מחויב לשלם ניתן בקלות להיקלע לצרות בתחום התזרים.

אך לא מספיק להתלונן על מוסר התשלומים הירוד (ולעיתים גם להיות שותפים לו, צריך להודות על האמת); צריך להתאים את העסק לתנאי השוק. מרגע הקמת העסק ובמהלך כל ההתנהלות העסקית שלנו עלינו להיות מודעים לכך שהבעיה הזו קיימת ולהיערך לקראתה. החיה ששורדת בטבע איננה זו שמתלוננת על התנאים הקשים אלא זו שמוצאת דרך להתמודד איתם.

תקווה במקום תכנון

היינו רוצים להגיד שכל הבעיות שלנו נגרמות בגלל התנהגות של אנשים אחרים, אבל האמת היא שלפחות חלק מהבעיות נגרמות בגללנו – למשל בגלל החלומות שלנו.

אי אפשר להתחיל עסק בלי חלום ותקווה – כדי להצליח בעולם העסקים צריך אופק וכוח מניע שביחד דוחפים אותנו ומושכים אותנו אל ההצלחה. אלא שלמרות החשיבות של החלומות והתקווה, הם לא מספיקים בשביל להצליח בניהול עסק.

בעיות תזרים נגרמות בהרבה מקרים בגלל תכנית עסקית שמבוססת על חלום ולא על ראיה מפוכחת של הסביבה הכלכלית שבה העסק שלנו פועל. כשפועלים על פי חלומות בוחרים בהשקעות שאולי נראות נכונות ללב אבל פוגעות בנו בטווח הארוך ופעמים רבות גם בטווח הקצר.

תזרים המזומנים שלנו מוגבל ועלינו להשתמש בו בחוכמה. כיוון שאנחנו תלויים באחרים (ראה ערך שוטף-פלוס) עלינו להיות זהירים – לבנות תכנית עסקית על בסיס אנליזה נכונה ועובדות, לא חלומות. חלומות הם דבר חשוב ואי אפשר בלעדיהם אבל את העסק צריך לנהל בחשיבה עסקית נכונה.

התנהלות במקום ניהול

לנהל – זו המילה החשובה.

רבים מאיתנו מתנהלים בעולם העסקים במקום לנהל – אנחנו נגררים אחרי אירועים ומגיבים להם במקום לתכנן מראש, ליזום ולשלוט בגורל שלנו. התנהלות מובילה לבעיות תזרים כיוון שאנחנו מכבים שריפות ולא מוצאים זמן ויכולת לתכנן היטב את התנהגות העסק שלנו.

כמובן שישנם תמיד אירועים בלתי צפויים, משברים ואתגרים שמופיעים ללא שהיינו יכולים להתכונן אליהם. אבל תכנון נכון, יצירת תכנית עבודה ארוכת טווח, מחשבה לטווח ארוך והכנת פתרונות למצבים שונים יכולים לצמצם מאוד את ההשפעה המזיקה של הבלתי צפוי. וכן, לצפות את הבלתי צפוי קשה מאוד אבל להתכונן אליו – אפשר.

על מנת לנהל צריך להצטייד במשאבים מתאימים. משאבים כאלה הם למשל ידע וניסיון. אם ניתן להיעזר במי שכבר חווה את הבלתי צפוי והצליח להתמודד איתו בהצלחה, כדאי מאוד להיעזר בו. מצד שני חשוב להיזהר ממי שמציע לנו הזדמנויות עסקיות מפוקפקות, הצעות של רווח גבוה ומהיר ודילוג על שלבים בדרך להצלחה מובטחת. גם זו התנהלות ולא ניהול – הרצון לתת לזרם שיסחף אותנו אל ההצלחה במקום לחתור בסירה בעצמנו, להתעייף מהמשוטים ומהאחיזה בהגה אבל לדעת שאנחנו שולטים בכיוון שאליו אנחנו מתקדמים.

בעיות תזרים מזומנים בעסק הן אתגר שמוכר לכל מי שנמצא בעולם העסקי. קשה למנוע אותן אבל ניתן להימנע מהן אם בוחרים בדרך הנכונה לניהול נכון של העסק שלנו.

לבדיקת זכאות להלוואה מיידית חייגו

סגור טופס

תפריט נגישות